Preview: ŠK Slovan Bratislava vs. AS Trenčín

Po troch neúspešných vystúpeniach belasích na ihriskách súperov sa konečne predstavia „doma“ na Pasienkoch (aj keď doma je a bude pre Slovan vždy iba na Tehelnom poli). Dnes privítame tím spod hradu Matúša Čáka, AS Trenčín. Ide o dohrávku druhého kola Fortuna ligy. Výkop je naplánovaný na 17:30.

Tento zápas bol pre pohárové povinnosti oboch aktérov presunutý. Medzičasom AS Trenčín ukončil svoju púť Európou, kým ŠK Slovan pokračuje, a to v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA. Preto aj majú belasí nabitý program. Za posledných desať dní to bude už ich štvrtý duel a keď sa pozrieme do budúcnosti, tak v priebehu nasledujúcich 10 dní to budú ďalšie tri (z toho dvakrát práve proti Trenčanom). Fyzicky to bude pre hráčov Slovana veľmi náročné zvládnuť za tri týždne (aj spolu s tým predchádzajúcim) sedem zápasov. To sa už trochu začína podobať na hrací kalendár veľkoklubov zo Španielska, Anglicka, Talianska či Nemecka.

Ako už bolo spomínané, AS sa už môže plne koncentrovať len na našu Fortuna ligu, poprípade ešte Slovnaft cup. A rozhodne sa im darí, keď z posledných šesť ligových zápasov vyhral tri a zvyšné remizoval. Odviezol si tak 12 bodov z celkových 21, ktoré má aktuálne na konte. Okupuje tak druhú priečku tabuľky iba bod za vedúcou Žilinou, oproti ktorej má ale až dva zápasy k dobru. Preto dobrým výsledkom na Pasienkoch sa môže vyrovnať alebo predbehnúť „šošonov“. Naopak pred úradujúcim majstrom ŠK Slovan majú nádskok piatich bodov, takže aj v prípade prehry svoju pozíciu nestratia.

Trenčania majú veľmi dobré vzťahy so slávnym Ajaxom Amsterdam. Uzavreli aj zmluvu o vzájomnej spolupráci oboch klubov. Dôvodom je predovšetkým dobrý vzťah majiteľa AS Trenčín, Holanďana s ázijskými koreňmi, Tschen La Ling, ktorý dokonca hrával vo svojej futbalovej kariére aj s Johanom Cruyffom práve v Ajaxe. Trenčín sa tiež snaží nasledovať filozofiu svojho zmluvného partnera. Niekoľko hráčov už putovalo jedným alebo druhým smerom, aby sa rozvíjali. Dobrými príkladmi sú Róbert Mazáň a Stanislav Lobotka (ktorý aktuálne aj hosťuje v slávnom klube) alebo z druhej strany Gino van Kessel. Zaujímavosťou je tiež, že tím spod hradu Matúša Čáka bol ešte začiatkom tohto roka v top 5 v celej Európe v počte odchovancov v mužstve (4.). Prekonali tak aj FC Barcelona, ktorá je známa tým, že dáva priestor svojím odchovancom zo slávnej akadémie La Masia (štúdia Medzinárodného centra pre športové štúdie (CIES) so sídlom vo švajčiarskom Neuchateli).

AS už dlhšiu dobu predvádza veľmi pekný útočný futbal (nebál by som sa tvrdiť, že dokonca najkrajší zo všetkých slovenských klubov). Dôkazom je aj šesť z deviatich doteraz odohraných zápasov s dvomi a viac strelenými gólmi. Takisto štvorgólová kanonáda doma proti srbskej Vojvodine v predkole Európskej ligy UEFA alebo proti Košiciam v šiestom kole o niečom vypovedá. Minulú sezónu mali v zostave aj kráľa strelcov Tomáša Maleca so 14-timi gólmi. A tým sa dostávame aj k zmenám v trenčianskom drese. Tím opustil práve Tomáš Malec, ktorý zamieril do Rosenborgu Trondheim. K belasím prestúpili odtiaľto hneď dvaja hráči: Samuel Štefánik a František Kubík. Veľkou stratou bol aj odchod Alda Baeza do českej Slávie Praha či návrat Holanďana Gina van Kessela späť do materského Ajaxu. Tím opustil aj brankár Miloš Volešák, ktorý zamieril do MŠK Žilina (mimochodom vďaka jeho chybe v poslednom zápase medzi týmito tímami dokázali Trenčania remizovať na pôde“šošonov“ napriek strate 0:2 už z úvodu duelu). Opačným smerom prišiel na hosťovanie Dávid Guba. Prišli tiež legionári Ibrahim Rabiu a Emmanuel Edmond z Nigérie a James Lawrence, ktorý ako mládežník obliekal aj dresy Arsenalu, QPR či Ajaxu Amsterdam a pod hrad Matúša Čáka si to namieril z holandského Waalwijku.

Slovanu sa v poslednom čase proti Trenčínu veľmi nedarí. V ostatných dvoch sezónach sme s nimi iba dvakrát vyhrali, trikrát prehrali a raz sa zrodila remíza. Dokonca z poslednej sezóny máme hrozivé skóre 3:7, keď sme dokázali iba raz zdolať nášho dnešného súpera najtesnejším rozdielom 1:0 a naopak prehrať 2:4 a 0:3. Tieto duely väčšinou ponúkali veľa gólov (priemer z posledných šesť vzájomných duelov je takmer štyri góly na zápas!), preto aj ten dnešný sľubuje zaujímavý zápas.

Našim chlapcom sa, našťastie, darí pred vlastným publikom, keď vyhrali všetky štyri domáce duely vo Fortuna lige a celkovo (aj s pohárovými zápasmi) má bilanciu osem výhier, jediná remíza a žiadna prehra. Preto veríme, že ani dnes nesklamú a dajú zabudnúť na posledné duely hrané na ihriskách súperov. Treba predovšetkým premieňať viac šancí, ktorých si Slovan vie vypracovať neúrekom. Pre červenú kartu z posledného duelu proti Dunajskej Strede bude chýbať Gorosito a tiež zranený Robo Vittek. Ak máte dilemu, či prísť povzbudiť ŠK Slovan proti Trenčanom alebo HC Slovan proti chorvátskemu Medveščaku, nakoľko sa odohrajú oba zápasy v rovnaký deň, nemusíte zúfať, pri troche šťastia sa dajú stihnúť oba. ŠK Slovan ťa určite potrebuje!

Zápas odvysiela DigiSport, štúdio začína o 17:20.

Zostava:

Perniš – Čikoš, Niňaj, Kolčák, Jablonský – Štefánik, Grendel – Peltier, Milinković, Soumah – Kubík

Tip autora: 2:1

 

Ďalšie zaujímavé informácie:

ŠK Slovan Bratislava

Odohrané zápasy / počet bodov: 8 zápasov / 16 bodov

Celkové skóre: 15:11

Bilancia doma: 4-0-0 (legenda: výhra – remíza – prehra)

Forma z posledných šiestich zápasov: 2-1-3 (legenda: výhra – remíza – prehra)

Najlepší strelec: 5 gólov Seydouba Soumah

Najtrestanejší hráč: 1 žltá / 1 červená karta Nicolas Gorosito

počet žltých / červených kariet: 8/1

Zranení hráči: Róbert Vittek, pre trest nenastúpi Nicolas Gorosito

 

AS Trenčín

Odohrané zápasy / počet bodov: 9 zápasov / 21 bodov

Celkové skóre: 17:7

Bilancia vonku: 0-2-1 (legenda: výhra – remíza – prehra)

Forma z posledných šiestich zápasov: 4-2-0 (legenda: výhra – remíza – prehra)

Najlepší strelec: 3 góly Moses Simon

Najtrestanejší hráč: 4 žlté karta Ramón Rodríguez Da Silva

počet žltých / červených kariet: 17/1

Zranení hráči: neznáme

Pridaj komentár